Velkommen til Gertrudehus.
Gertrudehus ligger klods op ad naturskønne Amager Fælled og byder på 166 lejeboliger fordelt på 2-5 værelser. Her bor du i en moderne københavnerkarré med forskellige niveauer og et tårn, der går op til 12. etage.
Denne 5-værelses bolig kommer med et dejligt køkkenalrum, entré, stort badeværelse og 4 soveværelser. Fra stuen er der direkte udgang til lejlighedens dejlig altan. Med Amager Fælled som nabo er du altid nær muligheden for en gåtur, løbetur eller cykeltur i skønne omgivelser ind mod centrum. Den vilde natur fra Fælleden er også synlig i gårdrummet, som er inspireret af træer og høje græsser derfra. I Gertrudehus har du desuden metrostationen Bella Center rundt om hjørnet såvel som Bellakvarters aktivitetstag, det kommende bymiljø med butikker og caféer og meget mere.
Bellakvarter er bæredygtighedscertificeret indenfor DGNB og har som det første byområde i Danmark fået en Guld-midtvejscertificering.
*Bemærk at billederne ikke nødvendigvis er taget af/fra den pågældende bolig, og at udsigt m.v. derfor kan variere.