LEJEBOLIGERNE i huset på Store Kongensgade består primært af 1-værelses studiolejligheder, hvoraf nogle har altan, samt et mindre antal 2-værelses lejligheder med altan på øverste etage.
DE LYSE, MODERNE BOLIGER er indrettet med fokus på funktionalitet i en kvalitet, som er misundelsesværdig komfortabel og gør det nemt at nyde livet midt i byen.
HVIDE VÆGGE, DØRE OG VINDUESRAMMER i lejlighedens store rum med god plads til både studie- eller kontorplads og kombineret sofa- og sovemiljø. Velindrettet køkkensektion til både enkle og avancerede kokkerier, og badeværelse med væghængt toilet, bruseniche og gulvvarme.
ALLE DETALJER er nøje gennemtænkte, med behovet for personlig indretning for øje.
USETS HØJE STUEETAGE er indrettet til dagligvarebutiken Alma, med adgang fra Store Kongensgade, og politistationen fra 1970’erne er således markeret som en stolt og raffineret bygning, med en både funklende og hensynsfuld fremtoning i gadebilledet og blandt den omkringliggende klassicistiske arkitektur.
OMRÅDET omkring boligerne på Store Kongensgade er blandt byens mest eftertragtede. Gamle palæer og herskabelige ejendomme blander sig med nyrenoverede butiksfacader, yogastudier og et væld af gastronomiske oplevelser på den kendte gade, der blev til i år 1650 og strækker sig fra Østerport. Station til Kongens Nytorv, som den vestligste trafikåre i Københavns ældste bydel, Frederiksstaden.
HER STORTRIVES BYLIVET i alle afskygninger, tæt på nogle af hovedstadens ypperste attraktioner – få meter fra Marmorkirken og blot en kort gåtur fra bl.a. Nyhavn, Ofelia Beach og Toldboden. Så når byturen tager fat på de lyse timer, er der ikke langt hjem! Løbeture på Kastellet, i Kongens Have eller langs havnefronten. Shopping og hyggelige kaffebarer. Gallerier, fitnesscentre og søndagsbrunch med vennerne.
Lejeperiode min. 9 måneder + 3 måneders opsigelse.
BEMÆRK at billederne er fra en prøvebolig.