Log ind
  1. Hjem
  2. Huse
  3. Aarhus
  4. 5 værelses
  5. Hjortshøj
  6. Hårup
13 timer siden
5 værelses hus på 100 m²
Salonikivej, 8530 Aarhus, Hjortshøj
Månedlig leje
9.900
kr
9.900 kr.
Månedlig aconto
0 kr.
Indflytningspris
59.400 kr.

Ledig fra
Snarest muligt
Lejeperiode
Ubegrænset
Har du brug for et lån?

13 timer siden

Hus med mulighed for selvforsyning

Nedlagt husmandssted fra omkring 1850 ved landsbyen Hårup 5 km nord for Hjortshøj i Aarhus Kommune med ca. 2.000 m2 jordareal indenfor læbæltet. Der kan lejer forsøge sig med selvforsyning af grønsager og/eller have f.eks. geder eller får, hvis man har lyst. Man kan også lade det ligge som naturgrund. Den gamle stald må i grundplanet benyttes af lejer til f.eks. opbevaring, cykler, hobbyværksted, dyrehold og lign. Heste må dog ikke være for høje, da der er lavt til loftet. Indvendigt nyrenoveret med nyt køkken og nyt badeværelse samt nyt gulv i stue og gang. Opvarmning: Luft-vand varmepumpe fra 2024, som er meget økonomisk. Huset ligger frit og stille omgivet af marker og man ser ofte rådyr og andet vildt i haven. Der er skole og børnehave indenfor 100 meter, og man skal ikke krydse befærdede veje for at nå dertil. Køretid til Aarhus i bil er ca. 30-40 min. Der går to buslinjer til Aarhus på den nærliggende Mejlbyvej. E-45 og Djurslandsmotorvejen er begge omkring 8 km væk og til Aarhus Lufthavn er der ca. 45 min. køretid. Nærmeste dagligvarebutik er Min Købmand i Mejlby ca. to km fra Salonikivej. Netto og Rema 1000 findes indenfor 10 km. I Mejlby findes også slagter med slagtervarer og sandwich åben alle ugens dage. Hårup er en hyggelig landsby som udover skole og børnehave også har en sportshal og et forsamlingshus der arrangerer fællesspisning for beboerne, så man kan hurtigt lære de lokale at kende. Der er et godt foreningsliv. Desuden huser byen mikrobryggeriet Sjaiber i det gamle Esbenhus Mejeri, som har åben bar et par dage om ugen med salg af specialøl. Hvis man er til jagt, kan man leje jagten til på de ca. 2 ha markjord, der findes udenfor læbæltet, som tilhører ejendommen. Der er godt kuglefang i vestlig retning. Prisen er 1.500 kr. pr. år og der er rådyr, fasaner, agerhøns, skovduer, harer og ræve m.v. i området.

Detaljer om bolig

Boligtype
Hus
Størrelse
100 m²
Værelser
5
Etage
-
Møbleret
Nej
Delevenlig
Ja
Husdyr tilladt
Ja
Elevator
Nej
Seniorvenlig
Ja
Kun for studerende
Nej
Altan/terrasse
Nej
Parkering
Ja
Opvaskemaskine
Ja
Vaskemaskine
Ja
Ladestander
Ikke angivet
Tørretumbler
Ja
Energimærke

Detaljer om udlejning

Lejeperiode
Ubegrænset
Ledig fra
Snarest muligt
Månedlig leje
9.900 kr.
Aconto
0 kr.
Depositum
29.700 kr.
Forudbetalt husleje
19.800 kr.
Indflytningspris
59.400 kr.
Har du brug for et lån?
Oprettelsesdato
10.8.2026
Sagsnr.
5614544
BoligAgent
Din søgning:
Aarhus, Hjortshøj, Hårup, Huse
Du modtager en e-mail, når der kommer nye boliger, som matcher din søgning - helt gratis!
Om udlejeren
Valideret af BoligPortal
1 annonce
Sidst aktiv: 23 timer siden
Oprettet: 4 måneder siden
Månedlig leje
9.900
kr
9.900 kr.
Månedlig aconto
0 kr.
Indflytningspris
59.400 kr.

Ledig fra
Snarest muligt
Lejeperiode
Ubegrænset
BoligAgent
Din søgning:
Aarhus, Hjortshøj, Hårup, Huse
Du modtager en e-mail, når der kommer nye boliger, som matcher din søgning - helt gratis!
Om udlejeren
Valideret af BoligPortal
1 annonce
Sidst aktiv: 23 timer siden
Oprettet: 4 måneder siden
Månedlig leje
9.900
kr

Populære søgninger

Alle i Huse
HENT APP
Google Play
BOLIGPORTALOm BoligPortalBlog PresseData- og privatlivspolitikCookiesHandelsbetingelserWhistleblowerordningKarriereBoligmanagerData Insights
HJÆLPUdlej værelseFlyttesynFremlejekontraktFremlej lejeboligKundeserviceVilkår
SOCIALE MEDIER
HENT APP
Google Play

English
Indholdet er beskyttet i henhold til ophavsretsloven. Regelmæssig, systematisk eller kontinuerlig indsamling, opbevaring og enhver anden form for kompilering af data er ikke tilladt uden udtrykkelig skriftlig tilladelse fra BoligPortal.
© 2001–2026 BoligPortal