PENDLERVÆRELSE – COMMUTER’S ROOM
Pendlerværelse på Østerbro – tæt på Svanemøllen Station
Roligt, møbleret værelse på 9 m² udlejes til en pendler, der ønsker en fast og hyggelig base i København i hverdagene (mandag til fredag).
Lejemålet er praktisk – og ikke et bofællesskab.
Lejligheden ligger i det grønne og stille Komponistkvarter – et trygt område tæt på strand, havn, Fælledparken og Kildevældsparken. Der er kun 7 minutters gang til både Svanemøllen Station og Metro, og du finder caféer, vinbar og gode indkøbsmuligheder lige i nærheden. Der er desuden gratis parkering på den anden side af S-togsbanen (i Hellerup), ca. 10 minutters gang væk.
Om værelset:
Værelset er lyst, indbydende og fuldt møbleret.
Det indeholder:
140 cm høj seng med fire store og to små skuffer under
Smalt skrivebord med stol (ekstra stol kan stilles til)
Fladskærm med Chromecast (ingen tv-pakke)
Bøjlestang, kropsspejl og flere lamper
Et stort hulrum under sengen til ekstra opbevaring
Mulighed for at stille en lille reol eller kommode for enden af sengen
Mørklægningsgardin
Værelset ligger lige inden for hoveddøren – tæt på både badeværelse og køkken – hvilket gør det praktisk.
Adgang og faciliteter:
Du har adgang til køkken og bad samt billig vask i kælderen.
Der er internet og adgang til den nyanlagte, hyggelige gård, som du naturligvis også er velkommen til at bruge.
Stuen/alrummet er mit private opholdsrum og indgår ikke i lejemålet.
Om mig og hjemmet:
Jeg er en kvinde på 59 år, der bor i lejligheden sammen med mine to tvillingedrenge på 18 år i en 7/7-ordning. De går begge i 2.g, holder ikke fester og opholder sig mest på deres egne værelser.
Jeg lægger vægt på, at du som pendler har ro og privatliv i hverdagen, og at vi lever hver vores liv under samme tag.
Praktisk
💰 Leje: 4500 kr./md. inkl. el, vand, varme og internet
📅 Indflytning: 1. januar 2026
🔑 Depositum: 4500 kr.
🚭 Ikke-ryger foretrækkes
📆 Udlejningen gælder kun mandag til fredag. Ellers må vi snakke om det.
Skriv gerne lidt om dig selv, dit arbejde og hvor ofte du forventer at være i København.
Kh
Eva Maria :-)