Lejlighed centralt i Borup bymidte, kun 2 min. gang fra stationen. 2-værelses lejlighed på 2. sal i flot og gedigen ejendom opført i mursten med gesimser og flotte sorte dannebrogsvinduer og fransk altan døre. Lejlighederne er moderne indrettet med dejligt lyst og regulært køkken og stue i et. Rummeligt badeværelse indrettet med vaskebord med plads til vaskemaskine og tørretumbler. Stort soveværelse, som evt. kan opdeles med rumdeler til et lille kontor eller lign. Hertil kommer et mindre opbevarings -og teknikrum.
Alle rum er med gulvvarme med varmefølere i hvert rum.
Generelt for ejendommen, som består af 12 enheder, bliver der etableret et hyggeligt havemiljø, cykel og renovationsskur. En parkeringsplads og et godt og tørt kælderrum til alle. Ejendommen har ligeledes elevator. Varmekilde er tilsluttet billig fjernvarme. Lejer tilslutter sig forsyningsselskab til vand, varme og el.
For området er at bemærke; Stationsby med let adgang til København, Tæt på Roskilde, Køge og Ringsted. Gode indkøbsmuligheder med velassorterede supermarkeder, gode detailforretninger, kommune- og privatskole, sportshal, fitness mv. - alt i gå afstand.