Jeg udlejer en patriciervilla, der tjener som to lejemål. Evt. udlejning som lægebolig da jeg tidligere har udlejet gennem Region Nord.
Det er et hus, der har tjent ejerne, og det er således ikke "en skrabet" lejlighed, hvor der er anvendt billige materialer, man som lejer kan have indtryk af ved almindelige lejelejligheder.
Der er tale om en lækker villalejlighed i særdeles god stand, som skiller sig ud fra almindelige lejligheder. Lejemålet ligger på Hobrovej ved Sygehus Syd, i nærheden af 2 skoler, indkøbsmuligheder inden for 100 meter og 1,5 km fra banegården. Ejendommen har det seneste år gennemgået en omfattende facaderenovering, hvor der bliver afsluttet med ny stor indkørsel med plads til parkering (der er derfor ikke længere haveareal som vist på billede).
Indvendigt er lejligheden moderne og rummelig. Stort køkken med grebsfrie låger, alt i Siemens hårde hvidevarer (egen vaskemaskine, tørretumbler og opvasker) og massivt teaktræ bordplade. Badeværelset er lyst og elegant udført med lyse italienske klinker, gulvvarme, baderumsmøbler i teaktræ samt alt i vola armaturer - bl.a. loftshængt hovedbruser.
Til lejligheden er der på 1. sal køkken, bad, et soveværelse og 2 stuer, hvor der inden indflytning bliver opsat en væg med dør, således der bliver et ekstra rum (se de første plantegninger). Fra den ene stue går en indvendig trappe til 2. salen, som er et stort åbent rum med frithængende bjælker og tagterasse med udsigt over byen. Heroppe bliver der også opsat en væg med dør, så der bliver et ekstra rum. Der bliver således 3 værelser og to stuer inden indflytning.
Lejlighedens fremtræden er over standarden for lejeboliger i Aalborg. Ring for fremvisning.