Huset har en særlig flot beliggende, 40 m. til Fjorden og tæt på skov og grønne områder. Der er udsigt til fjorden fra alle rum og fra begge sider af huset.
1/2 dobbelthus, moderniseret, energirenoveret og istandsat, indeholder køkken alrum, med et fantatisk lysindfald, stor stue, 3 gode værelser, 2 badeværelser og god kælder på 70 m2. Køkken alrummet er et naturligt samlingspunkt, der fungere ligegodt til hverdag og til gæster. Stue på første sal er noget helt særligt. Her åbner udsigten til fjorden, skov og grønne områder.
Huset er i to i plan plus kælder. Kælderen giver mange muligheder, hvad enten det er hobby, opbevaring eller noget hel tredje.
Huset er oprindelig fra 1926, er renoveret og moderniseret i 2015. Der er en stor parkeringsplads til 2 biler. Der er installationer til en ladestander. Haven er nem at holde.
Der er 3 km til Roskilde bykerne, 600 m til Vigen strandpark og 40 m til Fjorden.
Der er god off. transport og kort afstand til motorvej.
Boligen udlejes i op til en 3 årig periode. Anden periode kan forhandles.