Rummeligt værelse på 12 kvm.
Naturskønne omgivelser og pool i haven.
Vi er to kvinder på 26 og 28, der leder efter en ny roommate til indflytning fra d.01/08/2021.
Om stedet:
Huset er et lækkert, nybygget og moderne rækkehus på 122 kvm med lokation i naturskønne omgivelser, i et roligt familie kvarter, i Randers SØ. Huset er i to plan med 3 værelser ovenpå og et bad, nedenunder er et stort køkken og stue samt badeværelse. Der er have til huset, i en god størrelse. Der er ca. 100 meter til bussen som går direkte ind til Randers centrum. Indkøbsmuligheder er dog 2,5 km fra boligen, men den ene af os har bil og vi handler oftest ind sammen så man ikke skal slæbe med offentlig transport. Der er carport og skur. På den anden side af den lille vej ligger fri gæsteparkering. Der er skov og marker, med dejlige gå og løbe ruter kun 5 minutters gang fra boligen.
Der er opvaskemaskine i huset.
Vi har fælles budget som dækker alt fra el, vand og varme til internet (1000/500), toiletpapir og rengøringsmidler.
Hver mand står for sin egen kost, da vi begge har allergener af div. arter. I boligen må der være en hund under 20kg og denne plads er allerede optaget af den lille tyske jagtterrier Benni.
Om os:
Vi hedder begge Louise og det kommer vi udenom det ved kælenavne.
Hyld: Jeg er 28 år og i øjeblikket jobsøgende. Nyder at tegne, skrive sangtekster, lave smykker og game. Gamer dog mest shooters.
Louca: Jeg er 26 år og arbejder med marketing. Kan godt lide at gå lange ture og dyrker planter af alle mulige arter i min fritid. Spiller musik og synger, ellers så gamer jeg også en del.
Vi nyder at lave mad sammen indimellem, samt afholde en filmaften i ny og næ. Vi har sort humor og kan godt lide at pjatte med hinanden.
Som tidligere nævnt bor der en hund på adressen, lille Benni på 10 kg (eller lige der omkring). Han er en lille hvalpe-bandit på 7,5 måned.
Hver søndag gør vi rent på fællesarealer, hvor vi hver har tildelte pligter.
Vi har en regel der hedder 12-til-12, som betyder at før kl. 12 skal der være ro i huset (på fællesarealer, dog skal der skrues ned for støjniveauet inde på værelserne så man ikke er til gene for hinanden) og efter 12 (kl 24) skal der også være ro.
Både Louca og Hyld er rygere, men det sker udenfor. Så hvis du er ryger, forventes det også at du ryger udenfor og bruger askebægeret derude.
Dit værelse: Dit værelse befinder sig mellem Hylds værelse og det store badeværelse (værelse nr. 7 på plantegningen). Det har et stort vindue ud til haven og er dejligt rummeligt på ca 12 kvm.
Hvad vi forventer af dig:
Hvis du er gamer er det klart en fordel (men ikke et krav)
Du skal overholde vores 12-til-12 regel
Du skal udføre dine pligter vedr. fællesarealer
Du skal holde dit værelse relativt rent
Personlig hygiejne er et must (vi skriver dette da vi har haft en dårlig oplevelse tidligere)
Være god til at kommunikere
Rolig og ikke alt for festglad
Ellers forventer vi bare at du er sød og rar.
Vi glæder os til at høre fra dig.