Jeg leder efter en roommate til et værelse på 16m2 i hævet stueetage med udsigt til gården. Dertil er et fælles køkken med en lille spiseplads og baggang til gården, en gang med god skabsplads og et hyggeligt badeværelse.
Gården er indrettet med en lille plads for vores opgang, hvor der står lidt havemøbler, planter og et par tørresnore, som ligger op mod et halvstort og velholdt grønt område med lidt bordebænkesæt, et gyngestativ, træer og bed.
Geografisk ligger lejligheden næsten ved siden af den nye park ved MarselisborgCentret, som er oplagt til at gå små ture i. På den anden side af Skanderborgvej i meget komfortabel gåafstand ligger fakta og meny, der udgør de primære handlemuligheder og den lidt større Langenæspark og krydser man Ringgaden er der tilgang til Ingerslevs Blvd. og Frederiks Allé.
Jeg hedder Jesper, er 30 år og flyttede hjem til Danmark for et år siden for at studere pædagogisk psykologi efter at have boet i bofællesskab i fire år i Oslo.
I min fritid går jeg turer, spiller lidt guitar, ser tv, laver en smule mad og studerer. Jeg har desuden danset blues/lindyhop og spillet teater før Corona / da jeg boede i Oslo og jeg tænkte, at jeg vil opsøge noget lignende efterhånden som jeg finder tilbage til en mere restriktionsfri hverdag.
Derudover er socialt anlagt; jeg kan godt lide at snakke med folk og er positiv for fælles madlavning eller aktiviteter, men søger også ro i mit eget selskab engang imellem.
Huslejen på 4200 inkluderer vand, varme og el og den nuværende internetløsning er på 279kr om måneden for hele lejligheden.