Huscompagni hus 110 m2.
Vi forventer at bygge 6 fritliggende huse på 110 m2, i det eftertragtede Slots Bjergby - kun få kilometer fra Slagelse i et hyggeligt landsbymiljø omgivet af dejlig natur og åbne marker. Grundende er beliggende tæt ved skole, børnehave og vuggestue, som i 2020 udbygges for 20 millioner. Rema 1000 er ved at bygge en butik ved rundkørslen, hvilket giver gode indkøbsmuligheder i nærområdet. Der er fin cykelsti til Slagelse centrum og Bilka. Regner med at projektet bliver godkendt senest den 15. marts 2021.
Huset ligger tillige tæt på omfartsvej og motorvej, som giver direkte forbindelse til København, Odense, Kalundborg, Næstved osv. Huskompagniet har bygget huset, som indeholder:
Entre/bryggers, 2 gode værelser, badeværelse med bruseniche, køkken/alrum med højt til loftet, stue, forældresoveværelse med eget badeværelse med bruseniche
Huset vil blive opført i gode materialer, gulvvarme i hele huset, varmepumpe, ventilationsanlæg, haven må lejer selv anlægge, vi betaler hækplanter og fliser.
Området og planer: Vi regner med at bygge 6 nye huse på grundene 1,3,5,7,9 og 11. Forventet færdige til 1-1-2022, så foråret år 2022, vil der blive asfalteret og fællesarealerne vil blive etableret med græs og legeplads. Husene vil blive på 110 m2 med 3 soveværelser og 2 badeværelser. Husene vil være til udlejning kr. 11.495,- pr. måned plus forbrug.
Etape 2 udstykning (18 grunde): Der åbnes op for, at købe disse grunde, som udstykkes efter behov.