Lækkert værelse på ca 30m2 værelse med loft til kip, fritlagte rustikke bjælker, hems med plads til seng samt et stort skabsarrangement udenfor værelset.
Værelset er beliggende på 3 sal i et istandsat charmerende ældre byhus hvor køkken og bad deles med to andre kvindlige studerende i starten af 20'erne.
I udvælgelsen af lejer lægges stor vægt på en lejer som vil kunne bidrage til at bibeholde huset unikke lille fællesskab, hvor man nyder hinandens selskab, passer på hinanden og huset, uden at det er et decideret bofællesskab. Der lægges derved vægt på at du som lejer er en social person, der tager hensyn til de andre beboere, med ansvarsfølelse for tingene som sætter pris på orden og bidrager til den fælles rengøring.
Huset ligger på Trøjborg med egen have og vaskeri i kælderen. Huset har en attraktiv beliggenhed med gå afstand til centrum, skov og strand.
Værelset kan lejes for en periode op til tre år.