Log in
  1. Home
  2. Apartments
  3. Aarhus
  4. 3 rooms
  5. Aarhus C
  6. Frederiksbjerg
The rental has been marked as reserved by the landlord. It may become available again if the chosen tenant regrets. We still have a lot of similar rentals for you -
See all similar rentals
Floor plan
1 hour ago
3 room apartment of 86 m²
Lundingsgade, 8000 Aarhus, Aarhus C - 2nd floor
Monthly net rent
11.000
kr
11.000 kr.
Utilities
700 kr.
Move-in price
55.700 kr.

Available from
1 August 2026
Rental period
Unlimited
Do you need a loan?

1 hour ago

Skøn lejlighed ved Ingerslev boulevard

Lejligheden er indrettet med 3 værelser, hvoraf de 2 af dem har udgang til altanen. Fra altanen er der udsigt til Lundingsgade, samt Ingerslev boulevard. Lejligheden har desuden opvaskemaskine. Lejligheden overtages nymalet, med nyslebne gulve samt en inkorporeret opvaskemaskine. Ejendommen ligger på Lundingsgade, en sidegade til Ingerslevs Boulevard, som er Frederiksbjergs centrum. Frederiksbjerg er en af Århus’ mest eftertragtede bydele med rolige gader, masser caféliv, specialforretninger, skov og strand lige rundt om hjørnet. Herudover nyder mange de 2 ugentlige torvedage på Ingerslevs Plads, hvor der sælges alt fra blomster til kaffe, frisk fisk og ost. Frederiksbjerg – og Lundingsgade - ligger desuden tæt på Bruuns Galleri, som er Århus’ største indkøbscenter, samt Århus Hovedbanegård. Endvidere er Frederiksbjerg Skole lige rundt om hjørnet, og området er derfor attraktivt for både børnefamilier, unge og ældre, der nyder at være tæt på alt. Der er fælles vaskeri i kælderen samt mulighed for parkering uden for ejendommen. Kontakt os på Boligportalen for nærmere info.

About property

Property type
Apartment
Size
86 m²
Rooms
3
Floor
2nd

Available from
1 August 2026
Monthly net rent
11.000 kr.
Utilities
700 kr.
Deposit
33.000 kr.
Prepaid rent
11.000 kr.
Move-in price
55.700 kr.
Do you need a loan?
Creation Date
19/05/2026
Listing-id
5182350
Search Agent
Your search:
Aarhus, Aarhus C, Frederiksbjerg, Apartments
Send me alerts based on these search criteria - for free!
Landlord
Approved by BoligPortal
More than 100 ads
Last active: Today
Profile created: 6 years ago
Monthly net rent
11.000
kr
11.000 kr.
Utilities
700 kr.
Move-in price
55.700 kr.

Available from
1 August 2026
Rental period
Unlimited
Landlord online today
Search Agent
Your search:
Aarhus, Aarhus C, Frederiksbjerg, Apartments
Send me alerts based on these search criteria - for free!
Landlord
Approved by BoligPortal
More than 100 ads
Last active: Today
Profile created: 6 years ago
Landlord online today
Monthly net rent
11.000
kr

Other results in Aarhus

Free contact
3 rm. apartment of 89 m²
Tilst, Stavnsvej
9.709 kr.5 hours ago

Popular search terms

All in Apartments
GET APP
Google Play
SUPPORTRent out a roomMoving inspectionSublease contractSublet a rental propertyCustomer supportTerms and conditions
SOCIAL MEDIA
GET APP
Google Play