Nu udlejes den sidste bygning af Åbyen etape 1. Denne nye bebyggelse består 121 boliger, 1-4-værelses lejligheder, som alle har udgang til altan eller i stueplan terrasse. Enkelte boliger er med tagterrasser.
Åbyen er en del af det nye brokvarter, der ligger ved Søren Frichs Vej, som er i rivende udvikling. Åbyen er tæt på uddannelsesinstitutioner, smuk natur og Aarhus midtbys mange faciliteter.
Netto er placeret i Åbyen og derfor i gåafstand fra ejendommen - samt mange øvrige faciliteter findes i nærområdet.
De fleste lejligheder har stue, som er i åben forbindelse med køkkenet, og enten 1-3 soveværelser, afhængig af størrelsen på lejligheden. Flere af lejlighederne er indrettet som delevenlige og oplagt til enten studerende, eller med mulighed for opholdsstue separat fra køkken/alrummet.
Der vil være adgang til depotrum i kælderen samt mulighed for leje af p-plads i p-kælderen. Der kan gives særskilt tilladelse til én enkelt (lille) hund eller én indekat.
BEMÆRK: Billederne er af en lign. bolig