Hyggelig landsby knap 10 km fra Aarhus C i landlige omgivelser. Den nyrenoverede gamle købmandsgård i hjertet af Ølsted har med sine 168 kvm masser af plads til både familier med børn, kontorværelse eller hvad man ellers kunne bruge lejlighedens 3 store værelser til samt stue, 2 toiletter/badeværelse og et større køkken-alrum.
Rækkehuset er 2 etager, hvor man på stueplan finder en stor entre, et stort køkken-alrum, toilet samt et bryggers med fryseskab, vaskemaskine og tørretumler, - der fører ud til en have med fliseterrasse.
På anden sal finder man lejlighedens 3 store værelser, en stor stue og et større badeværelse. Alle 4 rum har ovenlysvinduer, som giver et dejligt naturligt lysindfald til hele 1 sal.
Lejligheden er i forlængelse med Ølsted forsamlingshus, som har en tilhørende dejlig stor have, - som ligeledes må benyttes af lejlighedens lejere, når forsamlingshuset ikke er i brug/udlejet. Dog udlejes forsamlingshuset kun til byens borgere, hvilket begrænser antallet af udlejninger.
Der er gode transportmuligheder for at komme til Aarhus C fra Ølsted, da bus 2A kører kun 100 meter fra hoveddøren samt Letbanen har et stop i Lisbjerg kun 1,5 km fra Ølsted. Der er ligeledes gode indkøbsmuligheder i nabobyen Trige, hvor der er Rema 1000, pizzeria, frisør, dyrelæge og en genbrugsforretning. Skejby Centeret ligger ligeledes kun 8-9 minutter i bil derfra.
For børnefamilier er der også rig mulighed for at finde en nærvedliggende daginstitution og flere skoler ligger indenfor cykelafstand.
Aconto (400kr) dækker over vand.
Varme og el afregnes direkte med udbyderen.
Lejligheden er klar til udlejning pr. 1/6/2023.